Prisgaranti

97% nöjda kunder

Res tryggt och säkert

1 / 25

banana hostel

Bogotá, Colombia

Nära Plaza de Bolívar



Bekvämligheter

Internet
Kaffebryggare
TV
Mikrovågsugn
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna

Banana hostel ligger i Bogotá (i området La Candelaria), fem minuter med bil från både Plaza de Bolívar och Monserrate. Detta hotell ligger 13,5 km från Park 93 och 8 km från USA:s ambassad, Bogotá. Känn dig som hemma i ett av de 6 rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrummen har badkar eller dusch och gratis toalettartiklar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Externado University of Colombia - 0,4 km
Botero Museum - 0,5 km
Plazoleta del Chorro de Quevedo - 0,5 km
Chorro de Quevedo-torget - 0,5 km
Casa de la Moneda - 0,6 km
Casa de Narino - 0,7 km
Plaza de Bolívar - 0,8 km
Catedral Primada de Colombia - 0,8 km
Capitolio Nacional - 0,9 km
Universidad del Rosario - 1 km
University of the Andes - 1,2 km
Guldmuseet - 1,3 km
Casa Museo Quinta de Bolivar - 1,8 km
Avenida El Dorado - 2,3 km
Torre Colpatria - 2,5 km

Den största flygplatsen i närheten är El Dorado Intl. Airport (BOG), Bogotá, Colombia - 15,4 km

Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och tvättmöjligheter. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och gemensamt vardagsrum.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Du kan behöva betala moms (19 %) på boendet. Utländska resenärer som betalar med ett utländskt kort eller via banköverföring och som visar upp ett giltigt pass och turistvisum kan slippa betala moms (19 %) på bokningar av paketresor för turister (boende plus någon annan resekomponent).

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Om du reser med barn kan ditt boende kräva att du visar upp följande dokument: Föräldrar som reser till Colombia med barn under 18 måste kunna uppvisa barnets födelseattest och fotolegitimation (pass för icke-colombianska medborgare) vid incheckning. Om en släkting eller förmyndare reser till Colombia med barnet måste släktingen eller förmyndaren kunna uppvisa ett offentligt bestyrkt reseintyg, undertecknat av båda föräldrar, samt kopior av båda föräldrarnas legitimation. Om endast en förälder reser till Colombia med barnet måste föräldern kunna uppvisa ett offentligt bestyrkt reseintyg, undertecknat av den andra föräldern. Besökare som planerar att resa med barn bör rådfråga Colombias konsulat innan avresa för ytterligare rekommendationer.

Karta över banana hostel

Adress

banana hostel

1-52 Calle 9

111711

Bogotá, Colombia

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.

Amelia avatar
Möt Amelia, vår nya reseplanerare