




Riad Salma
Fés, Marocko
Bekvämligheter
I Fés-området Fes El Bali ligger Riad Salma, en kvarts promenad från Place R'cif och Al Quaraouiyines universitet. Denna riad ligger 2,2 km från Medersa Bou-Inania och 2,3 km från Bab Bou Jeloud, "blå porten". Skäm bort dig och bo i ett av 3 individuellt inredda rum med privata bubbelpooler och LED-tv. Sängen har memory foam-madrass och duntäcken. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. På rummet finns skrivbord och separata sittutrymmen. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Place R'cif - 0,4 km
Saffarin Madrasa - 0,7 km
Seffarine Square - 0,7 km
Mosquée des Andalous - 0,8 km
Moulay Idriss II Mausoleum - 0,9 km
Al Quaraouiyines universitet - 0,9 km
Kairaouinemoskén - 0,9 km
Al Attarine Madrasa - 0,9 km
Glaoui Palace - 0,9 km
Souk El Attarine - 0,9 km
Talisman Art Gallery - 0,9 km
Nejjarine Square - 1 km
Funduq al-Najjarin - 1 km
Andalusian Mosque - 1 km
Henna Souk - 1 km
Den största flygplatsen i närheten är Fes (FEZ-Saiss) - 17,4 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis dagstidningar i lobbyn, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Njut av utsikten från deras terrassen och dra nytta av deras gratis wi-fi och conciergetjänster. Boendet har även en souvenirbutik eller tidningskiosk, en frisersalong och bröllopstjänster. Denna riads restaurang traditionnel serverar lunch och middag, men du kan även beställa snacks på deras kafé eller slappa på rummet med rumsservice dygnet runt. Här erbjuds en gratis frukost med lokala rätter dagligen mellan 08.00 och 11.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 34.10 MAD per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för flygtransfer: MAD 200 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 5)
- Avgift för parkeringsservice: MAD 20 per natt
- Avgift för husdjur: MAD 100 per husdjur per natt
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn, 3 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
Karta över Riad Salma
Adress
Riad Salma
14, Derb Chami Bourajoue, Rcif
30000
Fés, Marocko
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.