




CENTRAL
La Rochelle, Frankrike
Bekvämligheter
CENTRAL ligger i hjärtat av La Rochelle, en tio minuters promenad från både Porte de la Grosse Horloge och Vieux Port. Detta vandrarhem ligger 0,3 km från Charruyer Park och 0,6 km från Musée Grevin. Känn dig som hemma i ett av de 18 individuellt inredda rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrummen har dusch med regndusch. På rummet finns mörkläggningsgardiner och strykutrustning kan fås på begäran. Städning erbjuds på begäran. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Porte de la Grosse Horloge - 0,3 km
Charruyer Park - 0,3 km
Chapelle Notre-Dame de l'Esperance - 0,3 km
Musée Grevin - 0,3 km
Biscayabukten - 0,4 km
La Rochelle Grosse Cloche - 0,4 km
La Rochelle Hôtel de Ville - 0,4 km
Vieux Port - 0,5 km
Grand Temple - 0,5 km
Musee des Beaux-Arts - 0,5 km
Musée du Nouveau Monde - 0,5 km
Tour de la Chaine - 0,5 km
Tour de la Lanterne - 0,6 km
La Rochelles marknad - 0,6 km
Natural History Museum - 0,7 km
CENTRAL rekommenderar att du använder flygplatsen La Rochelle – Île de Ré Airport (LRH), La Rochelle, Frankrike - 7,3 km
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), flerspråkig personal och bagageförvaring. Här har du tillgång till karaoke, gratis wi-fi och gemensamt vardagsrum. Boendet har även hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och cykelparkering. När du vill äta något på detta vandrarhem, kan du välja mellan deras restaurang och deras kafé. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Frukost enligt egen beställning serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 0.88 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukost enligt egen beställning: EUR 6 för vuxna och EUR 6 för barn
- Deposition för husdjur: EUR 50 per vistelse
- Avgift för husdjur: EUR 5 per husdjur per dag
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
- Avgift för sen utcheckning: EUR 10 (endast i mån av tillgång)
- Avgift för handduk: 3.5 EUR per person per vistelse (alternativt kan gäster ta med egen handduk)
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
Karta över CENTRAL
Adress
CENTRAL
16 RUE DE L'ESCALE
17000
La Rochelle, Frankrike
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.