




Akti Hotel & Apartments
Lesvos, Grekland
Bekvämligheter
I Lesvos hittar du Akti Hotel & Apartments en fem minuters bilfärd från Chamám och Saint Panteleimon Church. Detta pensionat med miljövänlig profil ligger 1,3 km från Limantzíki och 1,4 km från Tsipoúria. Känn dig som hemma i ett av de 30 luftkonditionerade rummen med kylskåp och plasma-tv. Sängen i ditt rum har bäddmadrass. Rummen har privata balkonger/terrasser. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, badrockar och tofflor. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Limantzíki - 0,8 km
Byzantine-Genoese Castle - 1,3 km
Molyvos slott - 1,4 km
Tsipoúria - 1,4 km
Saint Panteleimon Church - 1,4 km
Municipal Gallery - 1,5 km
Chamám - 1,5 km
Molyvos hamn - 1,8 km
Mólyvos - 2,7 km
Eftalous varma källor - 3,9 km
Petra-stranden - 6,3 km
Vareltzidenas hus - 6,9 km
Panagia Glykofilousa - 7 km
Anaxos strand - 10,5 km
Ampélia - 14,1 km
Den största flygplatsen i närheten är Mytilene (MJT-Mytilene Intl.) - 67,7 km
Gäster har tillgång till bland annat dator, expressincheckning och expressutcheckning. Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Här erbjuder man säsongsöppen utomhuspool och hyrcyklar. Detta pensionat har även gratis wi-fi, bröllopstjänster och en tv i allmänt utrymme. Du kan äta gott på pensionatets restaurang och kafé. Här har du även tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
- Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, 0.50 EUR per boende, per natt
- Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, 2.00 EUR per boende, per natt
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 5 för vuxna och EUR 5 för barn
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 500, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Poolen är öppen mellan april och oktober.
- Poolen är tillgänglig mellan 10.00 och 20.00.
Karta över Akti Hotel & Apartments
Adress
Akti Hotel & Apartments
FAROS MITHIMNA
811 08
Lesvos, Grekland
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.