




Stadtoase Kolping Hotel
Linz, Österrike
Bekvämligheter
Stadtoase Kolping Hotel placerar dig mitt i Linz, med tio minuters promenadväg till Musiktheater och St. Mary’s Cathedral. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 1,1 km från Linz Landestheater och 1,5 km från Schlossmuseum Linz. Känn dig som hemma i ett av de 52 luftkonditionerade rummen med kylskåp. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrummen har dusch och hårtorkar. På rummet finns telefon och skrivbord; gratis spjälsängar finns på begäran. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Casino Linz - 0,2 km
Bischofshaus - 0,5 km
Karmelitkyrkan - 0,5 km
Musiktheater - 0,6 km
St. Mary’s Cathedral - 0,6 km
Ursuline kyrka - 0,6 km
Linzer Landhaus - 0,8 km
Nordico-museet - 0,9 km
Minoritenkirche - 0,9 km
Alter Dom - 1 km
Linz Landestheater - 1 km
Linz Hauptplatz - 1 km
Zahnmuseum Linz - 1,1 km
Pöstlingbergbahn - 1,1 km
Linz högskola för konst och industridesign - 1,2 km
Stadtoase Kolping Hotel rekommenderar att du använder flygplatsen Linz (LNZ-Hoersching) - 11,4 km
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Planerar du ett event i Linz? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 300 kvadratmeter, däribland konferensrum och 5 mötesrum. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi, bankettsal och varuautomat. Stadtoase Kolping Hotel har en restaurang som serverar gäster underbar mat. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.00 och på helger mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift. Hotelstars Union tilldelar officiella stjärnklassificeringar för boenden i Österrike. Detta boende har klassificerats som 3 stars.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 2.40 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 15 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 19.9 för vuxna och EUR 10 för barn
- Parkeringsavgift: EUR 12 per natt
- Avgift för husdjur: EUR 10 per husdjur per natt (maximalt EUR 5 per vistelse)
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn, 6 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Höjdbegränsning gäller för parkering.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
- Vid incheckning måste gäster uppvisa bevis om fullständig vaccination mot covid-19.
Karta över Stadtoase Kolping Hotel
Adress
Stadtoase Kolping Hotel
Gesellenhausstrasse 5
4020
Linz, Österrike
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.