Prisgaranti

97% nöjda kunder

Res tryggt och säkert

1 / 78

Le Perle d'Italia

Ravello, Italien

Nära San Giovanni del Toros kyrka



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
Parkering
TV
Säkerhetsbox
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Minibar
Balkong
Terrass
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Skrivbord

I Ravello ligger Le Perle d'Italia, en 2 minuters bilfärd från Villa Rufolo och 7 minuters bilfärd från Amalfi-stranden. Detta pensionat ligger 6,7 km från Amalfis katedral och 8,8 km från Maiori-stranden. Känn dig som hemma i ett av de 4 luftkonditionerade rummen med minibarer och platt-tv. Laga din egen mat i det delade/gemensamma köket. Med gratis wi-fi håller du dig uppkopplad och på rummet har du även kabel-tv. Privat badrum med dusch, regndusch och gratis toalettartiklar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Sorrento Peninsula - 0,1 km
San Giovanni del Toros kyrka - 0,2 km
La Rondinaia - 0,3 km
Ravellos katedral - 0,6 km
Villa Rufolo - 0,6 km
Piazza Vescovado - 0,7 km
Oscar Niemeyers konserthus - 0,7 km
Chiesa di San Francesco - 0,9 km
Ravello - Atrani Walk - 1 km
Villa Romana - 2 km
Spiagge di Maiori e Minori - 2,2 km
Castiglione strand - 2,4 km
Atrani strand - 2,5 km
Kyrkan Santa Maria Maddalena - 2,5 km
Pappersbruksmuseet - 2,8 km

Närmaste flygplatser är:
Neapels internationella flygplats (NAP) - 58,9 km
Salerno (QSR-Costa d'Amalfi) - 62,1 km

Rekommenderad flygplats för Le Perle d'Italia är Neapels internationella flygplats (NAP).

Gäster har tillgång till bland annat bagageförvaring och värdeförvaringsskåp i receptionen. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och parkering (avgift tillkommer) finns på plats. Njut av utsikten från deras terrassen och dra nytta av deras gratis wi-fi. Här erbjuds en gratis frukost med lokala rätter dagligen mellan 20.00 och 10.30.

Du ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, 0.00 EUR per person, per natt, upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 16 år.
  • Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, 3.00 EUR per person, per natt, upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 16 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 120 per rum (enkel resa)
  • Parkeringsavgift: EUR 20 per dag
  • Avgift för extrasäng: EUR 25.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
  • Boendet bekräftar att man infört åtgärder som utökad rengöring och gästers säkerhet.
  • Boendet rengörs med desinfektionsmedel: allmänna ytor rengörs med desinfektionsmedel mellan vistelser; lakan och handdukar tvättas i minst 60°C.
  • Social distansering tillämpas; boendets personal använder personlig skyddsutrustning; temperaturkontroller utförs regelbundet på personal; gäster får handrengöringsmedel; kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner; ansiktsmask måste användas i gemensamma utrymmen.
  • På boendet tillämpas utökade åtgärder för matservice.
  • Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer om rengöring och desinficering som utfärdats av Safe Hospitality National Protocol (Italien).

Karta över Le Perle d'Italia

Adress

Le Perle d'Italia

Via Muscettola, 3

84010

Ravello, Italien

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.

Amelia avatar
Möt Amelia, vår nya reseplanerare